ჰოლივუდი არა მხოლოდ (და არა უბრალოდ) ბიზნესია – ეს არის მითების სისტემა. იმისთვის, რომ „საკუთარი“ ინდუსტრია შექმნა, საკმარისი არ არის, გქონდეს რთული სისტემა, რომელიც წარმატებით მომუშავე სხვადასხვა კინემატოგრაფიული მექანიზმებისგან შედგება, საჭიროა აგრეთვე, გქონდეს „საკუთარი“ მითოლოგია.
1. ახალი კინოს კავკასიური სკოლის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ქართული კინემატოგრაფისთვის ახალი სისხლის გადასხმა. გულუბრყვილოა წარმოდგენა, თითქოს საქმე მხოლოდ ხელობაშია, პროფესიაში, სცენარის დაწერის ან კინოს გადაღების არცოდნაში. საკითხი ბევრად უფრო ღრმაა. სკოლა მთელი რიგი კვლევების ინიცირებას აპირებს იმის შესასწავლად, თუ როგორ ფუნქციონირებს მსოფლიოში ყველაზე წარმატებული კინოინდუსტრიის – ამერიკული კინოინდუსტრიის სხვადასხვა დონეები და სისტემები. ამ ინდუსტრიის მთავარი შემადგენელია მასში მითოლოგიური სისტემის არსებობა. ჰოლივუდი ოლიმპოს მსგავად არის მოწყობილი. ის სტრუქტურირებულია მითოლოგიური, და არა პრაგმატული კანონების მიხედვით, და მცდარია წარმოდგენა, თითქოს ეს სუფთა ბიზნესია. ეს არის ჩვენი შეცდომა, ჩვენ ჰოლივუდს ზედაპირულად ვუყურებთ, ვცდილობთ, გადმოვიღოთ სქემები და თარგები, მაგრამ საჭიროა სიღრმეში ჩახედვა. საჭიროა მითოლოგიური სისტემის აგება. მაგალითად, პოლიციელი და ქურდი – ეს მითოლოგიური ფიგურებია. და ჩვენ არ გამოგვდის კარგი ფილმები ქურდებსა და პოლიციელებზე არა იმიტომ, რომ არ გვაქვს კარგი სცენარები ან არ გვყავს რეჟისორები, რომლებმაც ფილმების გადაღება იციან, არამედ იმიტომ, რომ არ გვყავს ეს მითოლოგიური ფიგურები – საკუთარი. შეუძლებელია, იმუშაო უცხო მითოლოგიით. ჩვენ ახლა ისეთ ვითარებაში ვიმყოფებით, როგორშიც ჰოლივუდი იყო მეოცე საუკუნის დასაწყისში. უნდა დავიწყოთ ფიგურების, მითიური ფიგურების შექმნა, ისინი საკუთარ სინამდვილეში უნდა ვიპოვოთ და შემდეგ დიდხანს ვხვეწოთ, ჩავდოთ მათში ყველაფერი ის, რასაც „ფიგურა“ ითხოვს – ქარიზმა, ხატის სიწმინდე, პირობითობა.
ყველა ეს „ფიგურა“ და მითი ხელახლა უნდა შეიქმნას. ის, რაც აქამდე იყო, ამოიწურა! არსებობდა „საბჭოთა“ მითოლოგია. ის ორიგინალური იყო. საბჭოთა ეპოქაში კინემატოგრაფი ყვაოდა. არსებობდნენ გმირები, არქეტიპები, ჟანრები და ეს ყველაფერი ერთ დღეს დაინგრა. ჩვენ სხვა ქვეყანაში აღმოვჩნდით, მითების, ხატების გარეშე – ჩვენ დავკარგეთ არქეტიპები. ჩვენს ხატებს ფლუიდები გამოეცალა და ჩვენ აღმოვჩნდით ვითარებაში, სადაც „ჯარისკაცი არ არის ჯარისკაცი“, „დამნაშავე არ არის დამნაშავე“, „პროფესორი არ არის პროფესორი“, „საყვარელი არ არის საყვარელი“.
2. უნდა გვესმოდეს, რომ ჩვენი რეალობა "რეალური" არ არის იმდენად, რამდენადაც ამერიკული რეალობაა „რეალური“. ამიტომ დასაწყისისთვის რაც შეიძლება მეტად უნდა დავშორდეთ რეალობას. უნდა შევიგნოთ ასეთი ფორმულა: რაც უფრო შორს სცილდება რეალობას, მით უფრო უტყუარია! ასეთია ვითარება ქართულ სინამდვილეში და თუ მას შევიგნებთ, შეიძლება პირველი ნაბიჯების გადადგმა დავიწყოთ. რეალობას უნდა გავეცალოთ. რეალობა კი არ უნდა დავიჭიროთ, როგორც საავტორო კინემატოგრაფში, –არამედ მას უნდა გავეცალოთ, სხვა სამყაროები შევქმნათ.
„ცოცხალი“ ხელობის შესწავლა ნიშნავს ისწავლო, განასხვავო „ცოცხალი“ კანონი უკვე „გამოფიტული“, „მკვდარი“ კანონისგან. კანონი, ისე, როგორც ადამიანი, ბერდება, იფიტება, ცარიელი, უსარგებლო ხდება. ამ „ცარიელი“, „მკვდარი“, „გუშინდელი“ კანონებით ხელმძღვანელობა იწვევს სიყალბეს, მენტალურ კვდომას. და ისე ხდება, რომ ყველაფერი "სწორად" არის გაკეთებული, კანონის მიხედვით – მაგრამ არ "მუშაობს"! მაყურებელი ხომ გულის თვალით უყურებს, და არა გონების თვალით. მას „არ სჯერა“, არ აინტერესებს – იმიტომ, რომ „კანონის მიხედვით“ არის, და არა „ცხოვრების მიხედვით“. ცხოვრებას კი თავისი კანონები აქვს. ეს კანონები არასოდეს არის „გუშინდელი“. ისინი ყოველთვის თანხვედრაშია თვით ცხოვრებასთან. და როგორც სიყვარულია შეუძლებელი წინასწარ მოცემული თარგის მიხედვით, ისე შეუძლებელია მხოლოდ თარგით ფილმის კეთება.
ხელობის შესწავლა – ეს ნიშნავს, ისწავლო ცხოვრების „ფირზე“ გადატანა. აქ არსებობს კანონები და ეს კანონები არც ისე მარტივია, როგორც ერთი შეხედვით ჩანს. ისინი არ დაიყვანება დრამატურგიის, რეჟისურის, სამსახიობო ოსტატობის ანბანურ ჭეშმარიტებებზე. თუმცა „ჭეშმარიტებები“ არსებობს და ბევრ ამერიკულ სახელმძღვანელოში ისინი სწორად არის მოცემული. მაგრამ, სამწუხაროდ, ამ „სწორი“ კანონებისა და ჭეშმარიტებების ფუნქციონირებისთვის, რომლებსაც რობერტ მაკი ასე წარმატებით წარმოადგენს თავის ლექციებსა და წიგნებში, საჭიროა ამერიკული კინოინდუსტრია. მაგრამ რატომ? განა ეს კანონები უნივერსალური არ არის? დრამატურგიის კანონები, სიუჟეტის განვითარების კანონები, ხასიათების აგების კანონები, გმირების ურთიერთქმედების კანონები, განა უნივერსალური არ არის? მაშ რა კანონებია, თუ უნივერსალური არ არის? კანონები კი არის უნივერსალური, მაგრამ კანონების მიხედვით ფილმის გასაკეთებლად კიდევ რაღაც არის საჭირო – უნდა არსებობდეს „ცოცხალი“ მასალა, რომლისგანაც სცენარი იქმნება და ფილმი კეთდება. კანონები რომ გამოიყენო, უნდა გქონდეს ინგრედიენტები, რომლებსაც ამ კანონებს მიუსადაგებ. იმისთვის, რომ რეცეპტის მიხედვით კერძი მოამზადო, „ახალი“ პროდუქტებიც უნდა გქონდეს. სანამ კანონებს დავიცავდეთ, უნდა გვყავდეს ცხოვრებისეული გმირები, უნდა გვქონდეს თავად „ცხოვრება“, უნდა გვქონდეს მითი. და საჭიროა ამ მითის შექმნა!
3, ინდუსტრიამ უნდა ისწავლოს ხატების შექმნა, უნდა ვისწავლოთ, როგორ მივანიჭოთ ჩვენს მსახიობებს ქარიზმა. ამერიკელი მსახიობები ხომ ადამიანები არ არიან – ისინი თითქოს ოლიმპოს ღმერთები ან გმირები არიან – უწესოები, ვერაგები, თავაშვებულები. ასე იქმნება მათი ხატი. ეს საჭიროა გარკვეული დისტანციის შესაქმნელად. დისტანცია კი მითოლოგიური სისტემის ერთ-ერთი მთავარი შემადგენელია. მე აქ ვარ, მსახიობი კი – იქ, შორს, ოლიმპოზე. ის არ არის ადამიანი იმ გაგებით, რა გაგებითაც მე ვარ ადამიანი – ის სხვა კანონებით ცხოვრობს, ჩემთვის გაუგებარი, მაგრამ მომნუსხველი, მიმზიდველი, საინტერესო კანონებით. ამერიკული ინდუსტრია დიდ ყურადღებას უთმობს ამ წინააღმდეგობრივი ხატის შექმნას – ის აშენებს მსახიობს, მისგან მითს ქმნის. და შემდეგ მაყურებელი ამ საოცარი არსების – ინფანტილური, არამიწიერი, ჭირვეული, უზნეო არსების სანახავად მიდის. ის მიდის, რომ ნახოს, როგორ მოძრაობს ეს არსება ეკრანზე. ჩვენთან კი, საკმარისია, ასე თუ ისე საინტერესო მსახიობი გამოჩნდეს, რომ მისი ხატი მაშინვე ინფლაციას განიცდის. ეს იმიტომ ხდება, რომ ინდუსტრიას არ გააჩნია ხატთან მუშაობის ინსტრუმენტები. ცოცხალი ადამიანი და მისი ხატი – ეს ორი სხვადასხვა რამ არის. ჩვენთან მსახიობი მაშინვე ყოველდღიური, საყოველთაოდ მიღებული, ოჯახური ღირებულებების ტრანსლირებას იწყებს – ის ისეთივეა, როგორც ყველა, მას ყველაფერი ისე აქვს, როგორც სხვებს, ირღვევა დისტანცია – ის აღარ არის მითოლოგიური ენერგიის მატარებელი, რომელიც სპონტანურად წარმოიშვა მისი პირველი გამოჩენისას. და მის სანახავად კინოში აღარავინ მიდის. ინდუსტრია ყველა ამ ელემენტის – დრამატურგიის, ხელობის, ხატის, მითოლოგიის, ქარიზმის – ერთობლიობაა.
ახალი კინოს კავკასიური სკოლა მიზნად ისახავს, ბიძგი მისცეს მთელი მიმართულების შექმნას, რომელიც შეეცდება, გაზარდოს რეჟისორები, სცენარისტები, დრამატურგები, სოციოლოგები ინდუსტრიის საჭიროებებისთვის, მისი წარმატებით ჩამოყალიბების მიზნით.

Hollywood is not just a business, it is a system of myths. To create your own industry, in addition to an elaborate system of cinematographic mechanisms you need a mythology.
1.One of the main goals of our school is to give the Russian film industry a breath of fresh air. It would be naive to assume that its current state is due to a lack of professionalism, skills or good scripts. The problem is rooted much deeper. Our school plans to launch a number of researches to study various levels of the American film industry, the world’s most successful one. The main component of that industry is its own mythology. Hollywood is much like Mount Olympus. The system underlying it is mythological rather than pragmatic, and it only seems to be pure business. This is our mistake: we only look at the surface, trying to copy Hollywood’s standards, while we should look deeper. What we really need is a system of myths. For instance, policeman and thief are mythological figures. We cannot make good films about policemen and thieves because we do not have those mythological figures, not because we write poor scripts or have bad directors. It is impossible to work with foreign mythology. We are at the point where Hollywood was in early 1920s. We have to start creating figures, mythological figures, find them in the reality that surrounds us and perfect them, give them all the traits that a figure needs — make them charismatic, defined, conventional.
All the figures and myths have to be created anew. We cannot use the ones that existed before. There was a soviet mythology, it was original. Cinema thrived in the soviet years. It had its characters, archetypes, genres, but it all turned to dust in one moment. We found ourselves in a different country without myths or figures, we lost our archetypes. Characters became deprives of their vitality, and a soldier was not a soldier any longer, a criminal — not a criminal, a professor — not a professor, and a lover — no longer a lover.
2. We need to understand that our reality is not as “real” as the American. That is why we should move away from it. We should follow this formula: the further from reality, the more true! This is the situation in Russia today, and if you understand it, you can start making your first steps. You should avoid reality, not attempt to capture it like art film does, but try to create a new one.
Learning to make films that are “alive” means learning to tell new standards from the outdated ones. Standards like people get old, stale, void and useless. Following those outdated standards leads to phoniness and shallowness. And sometimes everything is done by the rules, but it does not “work”. The audience perceive a film with their heart, not their mind. Films that are shot according to the standards but are not true to life bore people. That is because life has its own standards, and they are never yesterday’s standards. You cannot love by the book, equally you cannot shoot films by the book.
To learn skills means to learn to transfer life onto film. It has its own set of rules that are not as simple as they seem. They are not the copybook maxims of dramaturgy, directing and acting. Although those maxims do exist and are described duly in many American textbooks. Robert McKee talks about them in his books and lectures. But unfortunately, for those rules to work they have to be applied within the American film industry. But why? Are they not universal? Are the rules of dramaturgy, plot and character development, the rules of character interaction not universal? What sort of rules are they then? The rules are universal but to apply them you need something else — the “right” material you can use to write a scrip and shoot a film. To apply the rules you need the right ingredients. To cook something, apart from a recipe you need fresh produce. Rules are of no use if you do not have “life-like” characters, life itself and a myth. AND THIS MYTH HAS TO BE CREATED.
3. The industry needs to learn to create characters and make actors charismatic. Hollywood actors are not human, they are like Olympus gods and heroes — audacious, sly, insolent. This is their image, designed to create some distance. This distance is one of the main components of the myth system. An actor is distant, unattainable, high up on Olympus. He is not a mere human — he lives by different rules, incomprehensible for a commoner, yet mesmerizing, fascinating and interesting. In the American film industry a lot of attention is given to creating this contradictory image, which turns an actor into a mythological figure. And this wonderful, infantile, mysterious, capricious and wicked creature attracts the audience. People want to see him on the screen. In Georgia an interesting actor starts losing his appeal as soon as he gains public attention. Our film industry does not have the means to support an actor’s image. A real human and his image are two different things. In Georgia an actor demonstrates traditional family values, thus showing that he is no different from common people and destroying the distance between them and himself. He is no longer the mythological figure he initially appeared to be. People do not want to see films with him anymore. The film industry is a combination of many elements: dramaturgy, skills, images, myths and charisma.
Our school’s goal is to initiate a new movement that will give rise to film directors, scriptwriters, playwrights and sociologists who will help the Georgian film industry develop.